Na několik týdnů se v Hornobránském rybníku v Českém Krumlově usadily bagry. Začalo plánované odbahňování rybníka a zároveň rekonstrukce zborceného výpustního potrubí.
Rozsáhlé poškození výpusti, která odvádí vodu z Hornobránského rybníka, se zjistilo při jeho zazimování. Výměna původní výpusti, která má dřevěnou trubku v hloubce pěti metrů, si vyžádá řadu náročných postupů.
„Musíme vytvořit prohlubeň širokou 20 metrů, odstraníme původní betonové stavidlo a nahradíme ho novým. Rovněž vyměníme šachtu pod hrází rybníka napojenou na dešťovou kanalizaci, která směřuje do řeky Vltavy,“ vysvětluje průběh prací Miroslav Štoll, jednatel Lesů města Český Krumlov, které mají rybník pod svou správou. Tím, že dojde k překopání hráze, bude na tři až čtyři týdny uzavřen chodník na hrázi, zásadní omezení to ale nezpůsobí, rybník se dá obejít z druhé strany.
Současně s rekonstrukcí výpustního potrubí probíhá odbahnění rybníka, které se tu naposled provedlo před dvaceti lety. Tím se zlepší kvalita vody, do rybníku se jí dostane větší objem a bahno ji nebude znečišťovat.
Práce potrvají do konce května, aby se mohl rybník co nejdříve napouštět z Drahoslavické kaskády a byl zajištěn dostatek kvalitní vody pro letní měsíce, kdy rybník slouží k rekreaci. Cena rekonstrukce výpusti přesahuje 1,5 milionu korun a částka za odbahnění se teprve stanoví podle konečného objemu, který bude vyvezen.
Lesy města se také v současné době pustily do rekonstrukce přivaděče vody do rybníka. Část přivaděče dlouhého dva kilometry byla vyměněna už v předešlých letech, zbývá zrekonstruovat poslední dvousetmetrový úsek. Rekonstrukcí se navýší kapacita přivaděče, voda se sem bude snáze a rychleji dostávat.
Apel: Nekrmte kachny
Loňskou letní sezonu ovlivnil parazit způsobující kožní problémy, který se ve vodě objevil. Jeho životní cyklus je vázán jednak na vodní plže a dále na vodní ptáky, např. divoké kachny. Lesy města proto odstranily kosatce na březích rybníka, kde se drží vodní šneci, zásadní ovšem je, aby lidé přestali krmit kachny na rybníku.
„Pokud budeme kachní populaci udržovat tím, že je sem lidé chodí krmit, tak se cerkárií nezbavíme, proto opět apeluji na obyvatele, aby kachny nekrmili,“ upozorňuje Miroslav Štoll. Na břehy rybníka se také umístí nové cedule zdůvodňující zákaz krmení kachen.
Po napuštění bude do rybníka nasazena rybí obsádka v doporučeném složení, které zlepší kvalitu vody. Bez ryb by se voda zkazila podstatně rychleji, rostly by tu vodní rostliny a voda by ke koupání nebyla. „Město nechalo zpracovat posudek z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, který doporučuje složení obsádky, jež je vhodná pro takový rybník, který má sloužit jak k rekreačním účelům – ke koupání, tak i rybářům,“ dodává Miroslav Štoll.