...Není mi známo, že by se kvůli pivu vedly světové války, ani husitské, ani vlastenecké. Opak je pravdou: pivo lidi sbližuje, činí člověka politicky vyspělým a sebevědomým. Po vypití piva nemá nikdo náladu válčit. A když ho taková blbost napadne, má hned dostat přes hubu…
(Z projevu na pátém Vejrovském sletu v hospodě U Dušků, kterého se zúčastnily jako čestní hosté manželky, matky, babičky i některé prababičky Vejrů. Pozorně přihlíželo také několik krumlovských much, dva komáři z Dobrkovic a jeden potulný pes, který byl nejčastěji k vidění potulovat se v okolí náměstí Klementa Gottwalda.)
O blahodárných účincích piva i na ženský organismus uvedl Obervejr na ideologické konferenci Vejrů tento příklad:
„Četl jsem o svobodné úřednici, člence KSČ, která trpěla žaludeční neurózou a nespavostí. Bylo jí doporučeno obstarat si nějakého chlapa nebo si dávat večer k posteli dvě lahvové dvanáctky, pomalu a s chutí je vypít. Zkusila nejprve chlapa. Byl to také člen strany, nositel několika vyznamenání a řádů. Nebyly mu ale v tu chvíli nic platné. Nezafungoval. Vyhnala ho z postele. Pak přišlo na řadu to pivo – a efekt se dostavil: spala jako dudek. I neuróza jí brzy přešla.“
Další vyprávění o Vejrech naleznete v mých knihách o Vejrech, které si lze
vypůjčit v městské knihovně. Nezapomeňte je vrátit, aby si je mohl přečíst i někdo další, který se chce o pivu také něco zajímavého a poučného dozvědět, co mu není ještě známo.
Jan Vaněček, českokrumlovský spisovatel a humorista
Kresba: Miloslav Martenek