Cestovní ruch představuje zhruba 4 % českého HDP a zaměstnává okolo 250 000 zaměstnanců. Státní kase ročne na odvodech přinese zhruba 100 miliard korun. Dá se přitom bez nadsázky říct, že celý sektor se nyní zcela zastavil. Jaké to bude mít ekonomické dopady, jak dlouho se domácí podniky mohou udržet v chodu a budou muset ve světě po koronaviru projít nějakou zásadní transformací? O tom jsme se bavili s Václavem Stárkem, prezidentem Asociace hotelů a restaurací ČR.
„Myslím si, že to bude mít pozitivní i negativní dopady,“ tvrdí Václav Stárek s tím, že spousta podniků bude mít problémy současnou situaci ustát, na druhou stranu si ale vyzkouší pracovat novými způsoby a zvládat krizové stavy. „Věci, které dříve pro nás byly science-fiction, pro spoustu firem třeba home office, se dnes stávají realitou.“
Zásah pro ekonomiku však bude hluboký, jak moc nakonec firmám i státu koronavirus prodraží bude záležet na délce opatření omezujících pohyb. Turismus následně znovu „nastartovat“ přitom bude během na dlouhou trať. „Řada leteckých společností toto nemusí vůbec přežít,“ připomíná Stárek a dodává, že lidé budou mít v době pokoronavirvé méně peněz na cestování
„Musíme si uvědomit, že až toto období pomine, jednotlivé země, i naši sousedi jako Rakousko a Německo, budou dělat velké kroky, aby nalákaly turisty právě k nim,“ upozorňuje.
Jednou z cest je, podle Václava Stárka, podpora domácího turismu, či zahraničních školních výletů. „V domácím cestovním ruchu, narozdíl od zahraničního, máme ještě velký potenciál a měli jsme ho již před tímto obdobím.“